Hastalar: Hipertansiyon için sağlıklı bir diyet

Yüksek tansiyon birçok hastalığa neden olabilir, ancak her şeyden önce bir kişinin sağlığına daha yakından bakması gerektiğinin bir işaretidir. Basit kurallara uyarak, kişi minimum kısıtlamalarla tatmin edici bir yaşam sürdürebilir. Yüksek tansiyonla mücadelede güvenilir bir yardımcı sağlıklı beslenmedir.

hipertansiyon için diyette sağlıklı yiyecekler

Sıkı bir diyetten bahsetmiyoruz, ancak kilonun fazla kilolu değil normal aralıkta tutulması önemlidir. Doktorlara göre, her ekstra kilogram tansiyonu yükseltir ve hipertansiyon ile bu tehlikelidir. Bir kişi için "ideal ağırlık" boyuna ve yapısına bağlıdır. Sağlıklı bir diyetle sadece kilonuzu normal tutmakla kalmaz, aynı zamanda tansiyonunuzu da kontrol edebilirsiniz.

Kan basıncını düşüren diyet

Sağlıklı bir diyet, hipertansiyon ile kan basıncını kontrol etmeye ve düşürmeye yardımcı olabilir veya daha doğrusu, bir diyet oluştururken belirli kurallara uymaya yardımcı olabilir:

  • Mümkün olduğunca az tuz yemeye çalışın.Bu tamamen tuzdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez ancak günlük tuz alımını 3-4 kat azaltabilir ve 10-15 gram yerine 3-4 gram içerik alabilirsiniz. Birçok yiyeceğin zaten tuz içerdiği göz önüne alındığında, yiyecekler ayrıca tuzlanamaz. Gerçek şu ki, tuzun ana bileşeni olan sodyum, suyun vücuttan atılmasına müdahale ediyor. Fazla sıvı, vücutta dolaşan kan hacmini ve bununla birlikte basıncı artırır.
  • Yüksek kafeinli ve alkollü içeceklerden kaçının.Görünüşte zararsız siyah veya yeşil çay bile durumunuzu kötüleştirebilir. Güçlü ve alkollü içecekler kan damarlarının kasılmasına ve kalpte ek baskıya neden olabilir.
  • Nikotine dikkat edinSadece aktif değil, aynı zamanda "pasif sigara içme" tehlikelidir, bunun sonucunda nikotin de vücuda girer. Nikotin kan damarlarını daraltır, bu nedenle basıncı yükseltir.
  • Diyetinizi düzenleyin, günde 5-6 kez küçük porsiyonlarda kesirli olarak yiyin. Geceleri yemek yememeye çalışın, aynı zamanda aç yatmayın, yatmadan kısa bir süre önce meyve yiyebilir veya az yağlı kefir içebilirsiniz.
  • Yağlı etleri diyetinizden çıkarın. . . Hipertansiyona genellikle yüksek kolesterol seviyeleri ve "kolesterol plaklarının" oluşumu nedeniyle oluşan kan damarlarının tıkanması neden olur. Ana kolesterol kaynağı yağlı ve tütsülenmiş etlerdir. Tütsülenmiş etler yerine, diyeti yağsız dana eti veya kümes hayvanları ile çeşitlendirmek, daha fazla buharda pişirmek veya yağ eklemeden fırında pişirmek daha iyidir. Daha fazla yeşillik yemek gibi tuz ve yağ yerine sağlıklı alternatifler bulmaya çalışın.
  • Bitkisel yağı tercih edin. . . Tereyağı veya hayvansal yağlarla kızartmaya ve pişirmeye alışkınsanız, bu alışkanlığın ortadan kaldırılması gerekecektir. Hayvansal yağa bir alternatif, sadece ayçiçek yağı değil, bitkisel yağ olabilir. Mağazalarda salataları ve tahılları süslemek için kullanılabilecek çok çeşitli bitkisel yağlar bulabilirsiniz: zeytin, mısır, keten tohumu, kabak vb. Şekerlemelerde krem yapmak için kullanılan yağlar da "zararlı" olarak kabul edilir.
  • Diyetinizi sebzelerle çeşitlendirin. . . Sebzeler, sadece tüketilebilen değil, aynı zamanda hipertansiyon ile tüketilmesi gereken ürünlerdir. Kan kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan ve emilmesini önleyen lif içerirler. Ek olarak, sebzelerin sindirimi uzun zaman alır, bu nedenle kişi kendini tok hisseder ve fazla yemek yemiyor.
  • Yediğiniz şeker miktarını azaltın.Ne kadar kolay sindirilebilir karbonhidrat tüketirseniz, sonunda o kadar fazla kilo alma riskiniz olur ve fazla kilo, hipertansiyona giden doğrudan bir yoldur. Unlu mamulleri ve şekeri meyveler, sebzeler ve tam tahıllı çubuklarla değiştirin. Sadece lezzetli değil aynı zamanda sağlıklıdır.
  • Magnezyum ve potasyum seviyelerinizi takip edin. . . Magnezyum ve potasyum, kalp kasını güçlendirir ve daha dayanıklı hale getirir. Bu elementlerin doğal kaynakları tahıllar ve havuç, pancar ve lahana gibi bazı sebzeler ile kuru kayısıdır. İyi magnezyum ve potasyum tedarikçileri arasında deniz ürünleri, deniz balıkları ve deniz yosunu bulunur.
  • Vücudunuzu aç bırakmayın.Oruç tutmak, oruç tutmak ve diyet yapmak vücut için streslidir ve hipertansiyonda gereksiz stres kontrendikedir.

Hipertansiyon- bu bir cümle değildir, hipertansiyonu olan kişiler, yaşamlarının organizasyonu ve diyetleriyle makul bir şekilde ilişki kurmaya başlarlarsa, tam bir hayat yaşayabilir ve pratikte ilaçsız yaşayabilirler. Diyete ihtiyacınız yoktur, kan basıncında artışa neden olan yiyecekleri yemekten kaçınmanız ve ayrıca bir doktorla düzenli olarak önleyici muayenelere girmeniz yeterlidir.