Diyet "Favori": seçenekler, kilo verme tekniği, sonuç

"Bir ayda kilo vermek mümkün mü? " - bu soru genellikle plaj mevsiminden önce fazla kilo sahipleri tarafından arama motorlarına sorulur, tatilden bir mayoda güzel fotoğraflar getirmek ve VK'ya koymak istediklerini fark ederek, ama kurabiye de yemek istiyorlar. En sevdiğim yedi günlük diyet, çok sıkı bir oruç tutmamanıza yardımcı olacak, ancak birkaç ekstra kiloya oldukça güvenle veda etmeye yardımcı oluyor. Bu yüzden size detaylı olarak anlatacağım. Ve örnek menüyü okuduktan sonra kolayca kendiniz yapabilirsiniz.

Haftalık diyet, özellikle en basit ve en yaygın gıdalardan oluşuyorsa, çekici bir kilo verme planıdır. Ama doğrudan giremezsiniz. Diyetin özü, her gün bir ürünün kullanılmasını gerektirmesidir, yani bunları değiştirme tekniği ile bir tür mono diyettir.

"Favori" diyetin özellikleri

Kilo verme planı kavramı, "oruç" günlerinin diyetine günlük bağlılıktır. Teknik yeni değil, kilo verme sistemlerinde tanınmış beslenme uzmanları tarafından kullanılıyor. Ancak beslenme uzmanlarının tavsiyeleri ile bu diyet arasında fark vardır. Üç günlük izin verilen maksimum "çubuk" u aşan, boşaltma diyetine bağlılık süresinden oluşur.

Prensipler

Diyet çeşitli görünüyor. Protein ve süt ürünleri, meyve ve sebzeleri içerir. Ancak sadece farklı öğünlerde değil, farklı günlerde de birbirlerinden ayrı olarak tüketilmeleri gerekir.

"Ayrı beslenmeye" yönelik bu yaklaşım, metabolizmayı artırmak için tasarlanmıştır. Herhangi bir yiyeceği yerken vücudun sindirimi için daha fazla enerji harcadığı fikrine dayanır. Örneğin, proteinle doymuş vücut, onu gerekli "norm" dan daha fazla emmez, yani yenen gıda hacmi diyetin toplam kalori içeriğini etkilemez. Ayrıca proteini karbonhidratlardan ayrı tüketmenin yağ olarak alınan enerjiyi biriktirme riskini azalttığına inanılmaktadır.

Bu ifadeler diyet ilkelerinin temelini oluşturdu.

 • Bir gün, bir ürün. Her gün belirli bir yemek yemenizi gerektiren 6 Yapraklı Diyet'in aksine, bu yemek planı ne yiyeceğinizi seçme konusunda sizi sınırlamaz. Her gün, sade sudan bitki çaylarına ve et sularına kadar değişen içme yemekleri de dahil olmak üzere bir grup benzer gıda tüketeceksiniz. Veya zevkinize göre aralarından herhangi birini seçebileceğiniz sebzeler, meyveler.
 • Yenilen yiyecek miktarını kontrol etmek. Oruç günlerinden, bu beslenme planı, diyetin hacmini izleme ihtiyacı ile ayırt edilir. Ancak oldukça katı standartlara uygunluk, diyetin yüksek etkinliği ile doğrulanır. Bir hafta sonra tartıda eksi 5 kg olarak işaretleyebilirsiniz. Ve birisi inanılmaz bir başarı elde etmeyi başarır - evde haftada eksi 10 kg.
 • Boşaltma günlerine uyulması konusunda deneyim. Diyet yetersiz ve oldukça zordur, bu nedenle "acemi" için üçüncü gün için ezici bir test gibi görünebilir. Gücünüzü değerlendirmek için, bu diyetin oruç günlerinde önceden "oturmaya" çalışmanız önerilir. Örneğin, bir gün boyunca sadece önerilen miktarda sebze yiyin ve bir hafta sonra sadece sıvı yemekler yemeye çalışın. Böyle bir diyet vücudunuzda bir protestoya neden olmazsa, tam teşekküllü bir diyete geçebilirsiniz.
 • Sadece 7 gün. 14 gün boyunca "Favori" diyet için bir menü seçeneği var, ancak buna rehberlik etmek tehlikeli. Diyeti ona bu kadar uzun süre bağlı kalamayacak kadar yetersiz. Uzun süreli gözlem ile sinir sistemi ve sindirim çalışmasındaki bozukluklar, güç kaybı, bağışıklık savunmasının azalması, hormonal yetmezlik olasıdır.

İnsan vücudunun her gün bütün bir besin, vitamin ve mineral kompleksine ihtiyacı vardır. Bir bileşenin bile diyetinden uzun süre dışlanması, çalışmasının bozulmasına yol açar. Diyeti dengesiz ve çok sınırlı olduğu için yedi günden fazla bu diyette kalmaya çalışmayın.

sert varyant

Bu diyetin "klasik" versiyonu olarak kabul edilir ve "hafif" olandan daha fazla kilo vermeyi teşvik eder. Örneğin tatil veya uzun hafta sonları gibi işten uzak bir süre için planlanması tavsiye edilir. Ürünlerin çoğu böbreklere yük bindirip bağırsakları çalıştırdığı için ofiste olmak sizin için rahat olmayacaktır.

 • Birinci gün - sadece sıvı yemekler. Zor bir versiyonda, bir içme günü, sınırlı bir sıvı gıda listesinin kullanılmasını içerir. Gazsız su, bitki çayları (papatya, kekik, nane ile), minimum yağ içeren kefir, katkısız saf et veya balık suyu, sebze havuç veya kabak suyu içmelisiniz. Sıvıda şeker, tuz bulunmasına izin verilmez, et suyuna biraz kokulu baharatlar eklenebilir. Şarap, bira, düşük alkollü kokteyller ve içecekler olmadan alkol yasaktır. Tatlı katkı maddeleri içeren satın alınan yoğurtlar ve doğal şekerler açısından zengin meyve suları diyete dahil edilmemelidir.
 • İkinci gün - sadece sebzeler. İçtiğiniz ilk günden sonra sebze inanılmaz derecede tatmin edici görünecek. Patates ve pancar dışında herhangi bir sebzeyi istediğiniz şekilde kullanmanıza izin verilir. Ürünler çiğ, haşlanmış, haşlanmış, fırınlanmış, ancak kızartılmış olarak yenebilir. Günlük hazır yemek hacmi bir buçuk kilogramdır, toplam diyetin beş doza bölünmesi ve bir seferde üç yüz gram yemesi tavsiye edilir. Yiyecekleri tuzlayamazsınız, ancak sindirimi de uyaran aromatik baharatlar eklemeniz gerekir. Salata sosu için zeytinyağı ve limon suyu karışımı kullanın. İçme rejimi, gün boyunca bir buçuk litre temiz su içerir.
 • Üçüncü gün - tekrar sıvı yemekler. Üçüncü günün izin verilen ürünlerin listesi ilkinden farklı değildir. Yine 7 gün boyunca favori diyetinizin ana menüsü su olmalıdır. Bitkisel çayların ve et sularının lezzetlerini keşfetmeye devam edin. Şekersiz ve tuzsuz içecekler, normal katkı maddelerinden daha az lezzetli değildir.
 • Dördüncü gün - sadece meyveler. Bu günü tatmin edici olarak adlandırmak imkansız. Meyveler glikoz içerir, bu nedenle hızla bir tokluk hissi yaratırlar, ancak açlık da aynı hızla gelir, bu da sadece sade su savaşmaya yardımcı olur. Bu günde en az iki ila iki buçuk litre içme suyu içeceksiniz. Ana diyet taze elma, ananas, narenciye, armut, şeftali ve diğer lezzetli meyveler olacaktır. Sadece üzüm ve muz yasaktır ve şekerlenmiş meyvelere de izin verilmez - kuru üzüm, kuru kayısı ve diğerleri, şeker miktarı taze meyvelerden daha yüksektir.
 • Beşinci gün - sadece protein. İlk dört gün boyunca vücut, kefir ve et sularından sınırlı miktarda protein aldı, bu nedenle beşinci günün diyeti özellikle önemlidir. Proteini vücut tarafından kolayca emilen yiyecekleri seçmelisiniz, bu nedenle ayrıntılı bir menü yağsız derisiz tavuk göğsü, yüzde iki yağ içeriğine sahip süzme peynir, tavuk ve bıldırcın yumurtası, deniz balığı ve deniz ürünlerini içerir. Tarifler basit: kaynatma, fırınlama, tuzsuz buharda pişirme. Baharatları aktif olarak kullanın: kırmızı biber, zencefil, kuru sarımsak, fesleğen ve diğer aromatik otlar. Et veya balığı önce limon suyunda marine ederseniz, yemek keskin bir tat alacaktır. Her öğünün toplam hacmi üç yüz gramdan fazla değildir, aralarında mümkün olduğunca çok su içilir.
 • Altıncı gün - tekrar sıvı yemekler. Altıncı günün menüsü, birinci ve üçüncü günün menüsüne benzer. Aktif olarak sıvı tüketin, diyete vücudu C vitamini ile zenginleştirecek kuşburnu infüzyonu ekleyebilirsiniz.
 • Yedinci gün - diyetten çıkın. Önceki altı gün boyunca tükettiğiniz yiyecekleri birleştirin. Yedinci gün bir diyet değildir, bu nedenle mümkün olduğunca yumuşak olması gereken düzenli bir diyete geçiştir. Menüde haşlanmış yumurta ve sebze salatası, patatessiz et suyu çorbası, fırınlanmış domatesli tavuk göğsü, kefir ve süzme peynir, taze meyve yer alıyor. Üç yüz grama kadar küçük, zaten tanıdık porsiyonlarda kesirli olarak yiyin. Yatmadan önce yağsız ılık süt veya kefir şeklinde altıncı son "atıştırmalık" ile günde en az beş kez yediğinizden emin olun.

Önümüzdeki birkaç gün için yedinci gün diyetini kullanın. Hafif, dengeli bir menü, vücudun doğru çalışma moduna girmesine ve normal diyetinize geçmesine yardımcı olacaktır.

5 günlük "Favori" diyetin daha da zor bir versiyonu var. İki içme günü içerir, üçüncüsü meyve, dördüncüsü protein ve beşincisi tekrar içmedir. Her iki seçenekte de kilo verenlerin sonuçları eksi dört ila yedi kilogramdır.

Sevgili diyetinin katı versiyonunu takip ederken, aşağıdaki tavsiyelere uyun.

 • Fiziksel aktiviteler planlamayın. Muhtemelen zayıf hissedeceksiniz, bu nedenle fiziksel aktivite için sadece orta derecede yürüyüş yapılabilir. Diyette glikoz eksikliği beyin aktivitesini azaltır, bu nedenle zihinsel çalışmayı ertelemeye çalışın.
 • Yemeklerden 30 dakika önce su için. Bu, sindirim sisteminizi yiyeceklerin sindirimi için hazırlayacak ve vücudunuzun tüm besinleri emmesine yardımcı olacaktır. Yemekten bir saat sonra su içilmelidir, öğün aralarında su kullanımı sınırlı değildir.
 • Basit şekerler içermeyen bir diyete sadık kalın. Doğru karbonhidratları seçmek sağlıklı bir diyetin temelidir. Diyetten sonra kilonuzu korumak için kendinize tatlı şekerlemeler, kekler, hamur işleri, şekerli içecekler vermeyin.

İyi beslenme alışkanlıkları geliştirin. Bu, normal kiloyu korumanın diyetlerden ve oruç günlerinden daha etkili bir yoludur.

en sevdiğiniz diyet için yiyecekler

Kolay seçenek

"Favori" diyette kilo vermek, "kolay" versiyonuna bağlı kalırsanız daha rahat olabilir. "İçme" günlerinin sayısını azalttı ve diyetlerini değiştirdi.

 • İlk gün - sadece çorbalar. Kefir ve et suyu yerine çorbalar kullanılırsa içme günü aç olmaz. Beslenme uzmanı, daha doyurucu sıvı yemeklerin diyete daha kolay girmenize yardımcı olacağını ve sonuna kadar diyette kalmanız için sizi motive edeceğini belirtiyor. Çorbalar az kalori içerdiklerinden yağ yakıcı etkiye sahiptir, ancak uzun süre tokluk hissi sağlar. Çorbanın bir parçası olarak, çok sayıda farklı sebze ve temel olarak az yağlı tavuk göğsü suyu kullanabilirsiniz. Zayıflama klasikleri, kereviz, soğan, dolmalık biber, maydanoz ve sarımsak ilavesiyle domates suyuna dayalı çorbalardır.
 • İkinci gün - sadece meyveler. Beslenme uzmanına göre, tatlı ve iyi doygun oldukları için meyveler üzerinde bir diyete girmek keyifli. Beslenme uzmanı, günde üç ila dört meyve, altı adede kadar yeşil elma ve üç ila dört kivi meyvesi miktarında greyfurt tüketilmesini önerir. Bu meyvelerin tadı farklıdır, bu nedenle çeşitlerinden memnun kalacaksınız ve oldukça tatmin edicidirler, bu da motivasyonunuzu korumak için önemlidir.
 • Üçüncü gün sadece kefirdir. Diyeti sadece kefir içeren "Sevgili" diyetinin en zor günü. Bu günde, fermente bir süt içeceği, bağırsakları toksinlerden arındırmaya çalışır ve midenin dinlenmesini sağlar. Yağ içeriği yüzde bir buçuk olan toplam kefir hacmi bir buçuk litre olmalıdır. Birkaç porsiyona bölün ve gün boyunca için. İçme rejimi standarttır, en az bir buçuk litre temiz su içmeyi unutmayın. Akut açlık nöbetleri hissediyorsanız, kahvaltıdan bir buçuk saat sonra birkaç elma ve öğle yemeği için aynı miktarda yiyin.
 • Dördüncü gün - protein ürünleri. Beslenme uzmanına göre, dördüncü günün diyetini protein ürünleriyle çok fazla çeşitlendirmeye ve doyurmaya değmez. Sonuç olarak, her diyetin kalori alımınızı azaltma hedefi vardır ve yumurta, et, balık, süzme peynir ve diğer yüksek kalorili yiyecekleri yemek çabalarınızı boşa çıkarabilir. Bu günün menüsünü derisiz haşlanmış tavuk göğsünden oluşturun. Üç eşit parçaya bölün ve ana öğünlerde yiyin. Bunların arasında bir bardak kefir içebilirsiniz ve tabii ki su içmelisiniz. "Kendime bir menü hazırlıyor olsaydım, kahvaltıda yeşil çay içer, öğle yemeğinde buğulanmış balık filetosu pişirir, akşam yemeğini bir bardak kefirle değiştirirdim. "Ve normal çay yerine, içecekleri eşit oranlarda birleştirerek sütlü çay kullanabilirsiniz. "
 • Beşinci gün - sadece sıvı beslenme. Genellikle beşinci günde, herhangi bir diyetin yarattığı mücbir sebeplerde çalışan vücut, güç rezervini kaybeder. Kendinizi zayıf, kayıtsız hissedebilirsiniz. Sindirim sistemi aynı durumdadır, bunun için basit ve kolay sindirilebilir ürünler sunmak önemlidir. Optimal olarak bu gün, ilk gün yediğinize benzer çorbalar var. Sıcak yiyin, et veya balık suyunda her zaman bol sebze ile kaynatın. Diyetinize nar ve greyfurt suları ekleyebilirsiniz. Doğal şekerleri var, ancak vücuda ek glikoz ancak şimdi işe yarayacak. Meyve suyu hacmi küçüktür, gün boyunca üç bardaktan fazla değildir.
 • Altıncı gün - sadece sebzeler. Diyet tamamlanmak üzere, çünkü yarın artık katı, sınırlı bir diyet uygulayamazsınız. Bu günün menüsünü herhangi bir sayıda mevsim meyvesi de dahil olmak üzere sebze yapın. Salatalık, havuç, lahana, dolmalık biber, domates, her türlü yeşillik hizmetinizdedir. Haşlanmış, haşlanmış olarak yiyin. Taze sebzeler en fazla besin maddesini depolar, bu nedenle her öğünde bir sebzeyi çiğ yiyin veya salatalarda birleştirin. Pansuman için bitkisel yağ yerine soya sosu, sarımsaklı limon suyu, otlar kullanın. Mümkün olduğu kadar çok su için, çünkü sebzelerin lifleri bağırsakları aktif olarak temizler ve bol miktarda sıvı ile çalışmasına yardımcı olursunuz.
 • Yedinci gün çeşitli bir diyettir. Her zamanki diyete hazırlık günü artık öncekiler kadar yetersiz değil. Görevi ürün sayısını artırmak, aynı zamanda menüyü doğru tutmaktır. Sonucu pekiştirmek için önümüzdeki hafta buna bağlı kalırsanız en uygunudur. Menüden meyve ve sebzeleri seçin, salata, atıştırmalık, tatlı şeklinde yiyin. Balık veya yağsız et pişirin, öğle yemeği için bir protein yemeği yiyin. Akşam yemeğini kolaylaştırın - taze sebzelerden ve kefirden.

"Hafif" versiyonunda 7 gün boyunca "favori" diyet, diyette çorbaların bulunması nedeniyle tolere edilmesi daha kolaydır. Düşük kalorili, besleyici ve doyurucu yemekler olarak günlük menünüzde ve gelecekte mutlaka kullanın.

En sevdiğiniz diyette kilo vermek için yiyecek

Beslenme uzmanlarının önerileri

Diyetin ayrıntılı bir açıklaması, kilo vermek için alınması gereken mono diyetlerin veya oruç günlerinin bir listesidir. Bu yöntem gerçekten işe yarıyor, bir haftada dört, yedi ve belki on kilogramlık bir çekül bulacaksınız. Ancak bu tür kilo verme teknikleri uzun vadede sonuç vermez ve sağlığa zararlı olabilir.

"Herhangi bir mono-diyet, örneğin proteinler ve karbonhidratlar gibi farklı yapıdaki ürünlerin, yağ oluşumuna katkıda bulunan birbirlerinin normal emilimine müdahale ettiği görüşüne dayanır" diye yorum yapıyor. - Bu teori üzerine, sözde ayrı beslenme ilkeleri inşa edilmiştir. Ancak şimdiye kadar bu teori doğrulanmadı.

Proteinlerin karbonhidratların sindirimine nasıl müdahale ettiği ve bunun tersi hakkında hiçbir veri yoktur. Ayrıca, ürünler arasında sadece bir tane saf bileşen bulunanları bulmak imkansızdır. Protein tek başına yumurtanın beyaz kısmıdır, sarısı ise yüzde altmışa kadar yağ içerir. Balık, et, süzme peynir - bunların hepsi protein-yağ yapısına sahip kombine ürünlerdir. Ve kompozisyonlarını ayırmak bir hatadır.

Böyle bir diyetin dezavantajları nelerdir? Bir kaç tane var.

 • Besin eksiklikleri. Tek bir üründen oluşan herhangi bir mono diyet, vücut için gerekli maddelerin alımını kritik olarak sınırlar. Vücudumuzun her gün protein, karbonhidrat, yağ ve ayrıca çok çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bazı bileşenleri diyetten çıkararak, eksikliklerini yapay olarak kışkırtırız. Buna karşılık, bir bütün olarak vücudun tek tek organlarının veya sistemlerinin çalışmasında rahatsızlıklara neden olur. Beslenme uzmanı, "Zayıf ve hasta olmak şüpheli bir ihtimal" diyor. "Bağımlı olmayın, vücuda normal beslenme sağlayın. "
 • Sindirim bozukluğu. Meyve, kefir, protein ve sebze günlerinin münavebesi sindirim sistemi için iz bırakmadan geçemez. Lif içeren meyveler bağırsakların çalışmasına neden olur, kefir fermantasyon süreçlerine neden olur. Lifsiz sindirilemeyen protein, vücutta kısmen tutulur ve ertesi gün onu çıkarmak için sebzelere "güvenilir". Diyet boyunca, gastrointestinal bozuklukların karında ağırlık, guruldama, şişkinlik ve dışkı bozuklukları şeklinde tezahürleri değişmez.
 • Çekül hattı sadece şişman değildir. Sadece bir haftada on kilograma kadar kaybetmenize izin veren herhangi bir hızlı diyet, yağ dokusunun hızlı yıkımına dayanmaz. O kadar çabuk, yağlar vücudumuzu terk edemez. Vücut onu "yağmurlu bir gün" için bir yedek olarak görür ve bu gün geldiğinde, yavaşça ve yavaş yavaş yağ kütlelerini "fırın" a gönderir. Vücudumuz her gün yüz elli gramdan fazla, yani haftada bir kilogramdan biraz daha az yağ işleyebilir. Şey, beş değil ve kesinlikle on değil. Ama terazideki rakamlar yalan değil diyeceksiniz ve hacimler gerçekten azaldı. Çekül hattı, herhangi bir boşaltma gününün yönlendirildiği bağırsakların aynı şekilde temizlenmesiyle elde edilir. İçeriğinin kütlesi genellikle iki kilograma ulaşır. Su ayrıca bel ve kalçalarda hacim azalması ile kendini gösteren dokulardan da ayrılır. Su kaybı, diyetin kritik derecede düşük kalori içeriği ve kaslarda bulunan glikojen tüketimi ile açıklanır. Yiyeceklerin aşırı "hafif" hale gelmesinden yaklaşık bir gün sonra geçer. Sıvı hacmi iki ila üç kilogram olabilir.

Beslenme uzmanı, "Her diyet size doğru yemeyi öğretmeli" diye devam ediyor. "Doğru beslenme alışkanlığı oluşturmayan hiçbir anlam ifade etmez. Ağırlık geri dönecek ve büyük olasılıkla bir intikamla. Ayrıca normal beslenmeye geçiş sırasında kiloların geri dönüşü hızlı olacaktır.

Favori diyetinizin yorumları, avantajlarını gösterir: hızlı kilo kaybı, diyette yeterli yiyecek, açlık hissi yok. Ama onu bir eylem rehberi olarak algılamak bir hatadır. Diyetin alternatif mono diyetler şeklinde uzun süreli kısıtlanması, her gün farklı besinlere ihtiyaç duyan vücut için tehlikelidir. Ve bağırsakların temizlenmesi ve dokulardaki sıvının bırakılmasından kaynaklanan kilo kaybı, hızlı bir diyetin etkisini ortadan kaldıran hızlı bir şekilde geri döner.